Witamy serdecznie w serwisie internetowym Społem Wola

Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami współpracy handlowej z siecią sklepów Społem Wola, jak również z ofertą wynajmu lokali handlowych i biurowych.

Zapraszamy do poznania historii i dnia dzisiejszego jednej z najstarszych firm handlowych stolicy.

Oczywiście zapraszamy również do naszych sklepów.

 

Historia Społem Wola

Historia spółdzielczości spożywców w Warszawie ma swój początek w roku 1869, powstało wtedy Stowarzyszenie Spożywcze "Merkury" - protoplasta wszystkich współczesnych warszawskich Spółdzielni „Społem”.

Samodzielna historia Społem Wola rozpoczyna się w roku 1907 zawiązaniem Stowarzyszenia Spożywczego Robotników Chrześcijańskich „Łączność”. Przez 26 lat funkcjonowała pod pierwszą nazwą, zmienioną w 1933 roku na Powszechną Spółdzielnię Spożywców „Łączność”. W tym okresie uruchomiono nowoczesne na owe czasy sklepy przy ul. Wolskiej 54, Młynarskiej 7 oraz Bema 72. Pod ostatnim z wymienionych adresów sklep Spółdzielni funkcjonuje do dziś pod marką Społem Wola.


W 1945 roku po wojennych zniszczeniach przystąpiono do odbudowy Spółdzielni – pod nazwą Powszechnej Spółdzielni Spożywców Warszawa-Zachód - organizowali ją dawni członkowie „Łączności”, a siedziba mieściła się przy ul. Wolskiej 40. Już w 1947 roku Spółdzielnia prowadziła 26 sklepów różnych branż, a w trzy lata później – 93.

W 1952 roku następuje reorganizacja struktur spółdzielczych w stolicy, a na Woli powstaje Warszawska Spółdzielnia Spożywców z nową siedzibą przy Wolskiej 84/86. Lata 50- i 60-te, to dalszy wzrost liczby sklepów Spółdzielni. Pojawiały się sklepy różnych branż, dla przykładu lata 1963-66 to okres rozwoju sklepów i ośrodków pod nazwą „Praktyczna Pani”. W 1966 roku powstaje ogólnowarszawska Spółdzielnia Spożywców „Społem”. W tych strukturach Społem WSS „Wola” funkcjonuje do 1975 roku. W tym roku Spółdzielnia prowadziła 80 sklepów spożywczych i 52 przemysłowe.


W 1976 roku w całym kraju przeprowadzono reorganizację handlu, w jej wyniku sklepy spożywcze przejęte zostały przez spółdzielnie, natomiast sklepy przemysłowe przekazano przedsiębiorstwom państwowym. W wyniku tych zmian Społem WSS „Wola” prowadziła ponad 260 placówek handlowych. Na przełomie lat 70-i 80-tych mimo załamania sytuacji gospodarczej Spółdzielnia nadal się rozwija, powstają nowe punkty handlowe m.in. Hala Targowa „Wola” i Dom Handlowy „Feniks”. W 1983 r. następują kolejne zmiany organizacyjne, powstają dzielnicowe Spółdzielnie „Społem”  i warszawskiego Oddziału Okręgowego „Społem”. Okres od roku 1983 do przemian ustrojowych na przełomie lat 80-90-tych to czas rozwoju Spółdzielni, która w 1989 r. posiadała 217 sklepów i placówek handlowych, oraz 106 zakładów gastronomicznych.


Wraz z przemianami ustrojowymi rozpoczęło się lawinowe przekazywanie sklepów gminie i innym użytkownikom. w 1990 roku przekazano 139 placówek handlowych, 22 zakłady gastronomiczne i 22 placówki żywienia zbiorowego. Zmiany własnościowe zbiegły się z problemami finansowymi i organizacyjnymi Spółdzielni, która stopniowo do 1994 roku pogrążała się w coraz większym kryzysie. W 1994 roku spółdzielnia znalazła się na skraju bankructwa, w lipcu tego roku wybrany został nowy zarząd, oraz Rada Nadzorcza, które w ciągu dwóch lat doprowadziły Spółdzielnię do dodatniego wyniku finansowego. Zrestrukturyzowano zatrudnienie, wprowadzono nowoczesne zasady zarządzania, które do dziś dnia pozwalają Społem Wola skutecznie rywalizować na warszawskim rynku handlu detalicznego.

 

Goście on-line

Odwiedza nas 39 gości oraz 0 użytkowników.

Społem Wola

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o Społem Wola.

Czytaj więcej...

Baza sklepów Społem Wola

Pełna lista danych teleadresowych do naszych placówek.

Znajdź swój sklep...

Kontakt ze Społem Wola

Zapraszamy do kontaktu z nami.

Dane kontaktowe